BRONZ/KIZIL/LEVHA/ÇUBUK

  BRONZ MAMÜLLERİMİZ  (ÖZGÜR AĞIRLIĞI : 9)

Bakır ve başka bir metalden, genellikle kalaydan yapılmış bir alaşım olarak tanımlanır . Bileşimler değişebilir, ancak çoğu modern bronz% 88 bakır ve% 12 kalaydır. Bronz ayrıca manganez, alüminyum, nikel, fosfor, silikon, arsenik veya çinko içerebilir.

  •  Madeni sert özellikte olan kırılgan bir yapıya sahip olan bir maden çeşidi olmaktadır.
  •  Madeninin diğer metallere göre sürtünme eğilimi fazla olmamaktadır.
  •  Hava ile temas ettiğinde bronz madeni oksitlenme gösterir.
  •  Alet ve silah yapımında demire göre daha çok tercih edilmektedir.
  •  Kolay şekil alması ve erimesi bronz madeninin kullanım alanının artmasını sağlamaktadır.

KURŞUNLU , ALUMINYUMLU , FOSFOR ,

 

BRONZUN ÇEŞİTLERİNE GÖRE KULLANIM ALANLARI
FOSFORLU
KALAY
BRONZLARI
Çok ağır yük altında ve düşük dönme hızındaki yataklar ve burçlar, pompa ve türbin pervaneleri, soğuk hadde yatakları yavaş çalışan ve yüksek mukavemet isteyen dişliler.
Yüksek (aşırı) yüklere dayanıklı yataklar, kızaklar, süratli dönen 4.5 kg/mm2 yüke dayanıklı salyangoz dişli ve civatalar.12 kg/mm2 basınca dayanıklı krank ve biyel kolu burçları.Yük altında hareket eden mil somunları, friksion bilezik ve pulları.
Azami 6 kg/mm2 yüke dayanıklı kaymalı yataklar ve ağır şartlar altında çalışan kaymalı plaka ve kızaklar.

 

KIZIL
BRONZLAR
Normal çalışma şartlarında kullanılan kollektör bileziklerinde ventil yatağı bileziklerinde, 225°C ısıya dayanıklı su buharı armatürleri, pompa, et kalınlığı ince döküm parçalarıi kaymalı yatakların imalinde.
Normal ve ağır şartlar altında çalışan kaymalı yatak burçları, düz yataklar, 4kg/mm2’ye kadar yük taşıyan piston pim burçları, genel makina imalatı için kaymalı yataklar 8 kg/mm2’ye yük taşıyıcı krank ve eksantrik mil yatakları, gemi mili ve silindir burçları, takım makinelerinin orta ve ağır yük altında çalışan sabit kızakları, frikslon bilezik ve diskleri, orta yük altında çalışan kaymalı plaka ve kızakların imalinde.
5 kg/mm2 yüklere kadar dayanıklı kaymalı yataklar, gemi milleri, aşırı yük altında çalışan kaymalı plaka ve kızaklar düşük hızlı salyangoz dişlisi, kağıt merdanesi gömleği, mil somunları.

 

KALAY
KURŞUN
BRONZLARI
Kenarları hafif yüke tabi, yüzey basıncı fazla kaymalı yataklar, sıcak hadde yatakları, biyel kol yatakları, aside dayanıklı armatürler.
Kenarları hafif yüke tabi, yüksek yüzey basıncı altında çalışan yataklar, sıcak soğuk hadde yatakları, vasıta yatakları.
Kenarları hafif yüke tabi, yüksek yüzey basıncı altında çalışan yataklari aside dayanıklı armatürler ve döküm parçaları, aşırı yük altında çalışan yataklar.
Düşük devirli ve yüksek yüzey basıncı altında çalışan yataklar, değirmen makineleri, su pompaları, soğuk hadde ve folyo haddeleri yanmalı motorlardaki biyel kolu yatakları, korozyona dayanıklı armatür ve döküm parçaları imalinde.

 

ALÜMİNYUM
BRONZLARI
Kimya ve gıda sanayinde kullanılan muhtelif döküm parçalarıi armatürler.
Gemi inşaatında, kimya ve gıda sanayinde kullanılan muhtelif döküm parçaları, bilhassa yüksek mukavemetli aside dayanıklı armatürler.
Kimya ,gıda, yağ sanayi, maden makinaları ve gemi inşaatı, döküm parçaları imalinde, dişliler, konik dişliler, sonsuz dişliler, civatalar, burçlar, sıcak buhar armatürleri, kaydırma kızakları ve aşınma parçaları, gemi pervane ve somunları imalinde.
Tipik özelliklerinden dolayı gemi inşa, makine imalatı, kimya ve yağ sanayii, gemi pervaneleri, armatürler, türbin kanatları ve dişli imalinde.
  • LEVHA
  •  RULO
  •  ÇUBUK
  •  BRONZ

ÇUBUK

KALINLIK MM KALINLIK MM
20 DOLU 60 DOLU
25 DOLU 60*25
30 DOLU 60*40
35 DOLU 65 DOLU
35*15 65*30
40 DOLU 60*45
40*20 70 DOLU
45 DOLU 70*40
45*15 75 DOLU
45*25 75*50
50 DOLU 80 DOLU
50*20 80*40
50*30 80*60
55 DOLU 85 DOLU

 

LEVHA RULO VE FOSFOR BRONZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN BİZE ULAŞIN.

ÖZEL ÖLÇÜLER STANDART DIŞI ÖLÇÜLER İMAL EDİLİR.